Radoslav Groh a Marek Holeček

Pátek 6. listopadu 2020 - 18:00

Na počest tragické expedice z roku 1970

Přednáška, jejíž součástí je také promítání dokumentu Boys 1970 aneb vteřiny věčnosti - půl století od peruánské tragédie.

Letos je tomu padesát let od chvíle, kdy se parta skvělých mužů naposledy rozloučila s věžemi rodného Skaláku. Nastoupila odvážnou cestu, jejíž cílem byly vrcholky Peruánských bílých Kordiller. Měli sen! Chtěli ukázat světu, že v Československu jsou horolezci, kteří se dokáží porvat i s těmi největšími horskými výzvami.

Měli zkušenosti, tvrdý trénink, houževnatost a nezlomnou vůli. Byli nejlepší. Co však neměli, bylo štěstí. Štěstí, bez kterého ani ten nejlepší lezec nezmůže nic.

Byla noc, poslední květnový den roku 1970. Přišlo zemětřesení tak silné, že zacloumalo i se samotným Huascaránem. Z hory se valila ničivá masa ledu a kamení. Tábor československé expedice navždy zmizel ze světa a s ním i životy 14 členů výpravy. Lavina sebrala životy, ale příběh žije dál.

Příběh vůle hledat cestu i tam, kde ji ostatní nevidí, motivuje generace dalších jak ve sportu, tak v běžném životě. Každoročně tisíce nadšenců v rámci memoriálu expedice Jizerská 50 vyráží do běžeckých stop. Lezecké cesty, kteří kluci vytyčili, ať už ve Skaláku nebo v Jizerkách, představují výzvu a nezapomenutelný zážitek pro stovky lezců.

Stejnou motivací byl příběh prokleté expedice i pro naše hrdiny. A proto se po bezmála padesáti letech vrací Marek Holeček a Radoslav Groh na místo tragédie. Chtějí jediné, pokračovat v práci, kterou započali jejich předchůdci v roce 1970. Volba padne na východní stěnu šestitisícového Huandoy Norte.

Nekonečná bariéra ledu a skal představuje obrovskou lezeckou výzvu. Muži vyrážejí a hra začíná.

Více informací o Radoslavovi a Markovi naleznete na cs.wikipedia.org/wiki/Radoslav_Groh a cs.wikipedia.org/wiki/Marek_Holeček

Martin Rak

Sobota 7. listopadu 2020 - 12:30

Krásy Česka objektivem Martina Raka

Martin Rak vás prostřednictvím svých fotografií provede známými i méně známými kouty České republiky.

Martin je krajinářský fotograf, jehož práce si získala obdiv díky svým charakteristickým snovým a mlhavým pohledům. Ačkoli cestuje po celém světě, jeho nejoblíbenějším krajem jsou severní Čechy, zejména pak Českosaské Švýcarsko, kde tvoří většinu svých fotografií. Pořádá fotografické workshopy a pravidelně se také umisťuje na předních místech fotografických soutěží.

"Je to nádherný pocit stát v ranním tichu na skalním ostrohu, nad nekonečným mořem mlh, a být při tom, když se v krajině objeví první světlo. Pokouším se zachytit tuto atmosféru svým fotoaparátem a alespoň částečně se o ní s vámi podělit.“

Více informací o Martinovi naleznete na www.martinrak.cz

Monika a Jiří Vackovi

Sobota 7. listopadu 2020 - 14:00

Nový Zéland sakra na těžko

Touhu poznávat svět ze sedla kola mají Monika a Jirka Vackovi v krvi, a tak překážkou k další velké cestě nebyly ani jejich dvě malé děti. I když Péťa přišel na svět teprve koncem ledna 2015 a poněkud komplikovaněji, na konci prosince téhož roku už seděl se svou tříletou ségrou Bárou v letadle, aby se spolu s rodiči podívali vůbec nejdál, kam to z České republiky jde – na Nový Zéland.

Ve vozíku zapojeným za tatínkem najeli za tři měsíce 4010 kilometrů a noci trávili převážně ve stanu. Pro rodiče to však tentokrát byla úplně jiná dimenze cestování. Odpočinek téměř neexistoval, počasí často umělo ukázat svou horší tvář, infrastruktura byla mnohde velmi chudá, krajina kopcovitá, silnice rušné, ploty kam až oči dohlédly a země navíc v létě doslova přeplněná turisty. Ale i tak to byla nezapomenutelná cesta, o kterou se s vámi rádi podělí.

Více informací o manželích Vackových naleznete na www.altiplano.cz

Vojtěch Duchoslav

Sobota 7. listopadu 2020 - 15:30

Fotografem trabantů na cestě z Indie domů

„Z tisíců fotek, které byly v rámci poslední cesty žlutého cirkusu publikovány vybírám několik takových, za nimiž je v mých vzpomínkách hluboký lidský příběh, takových, z nichž voní daleké kraje.“

Přijďte zažít poslední výpravu žlutých trabantů očima fotografa a přírodovědce Vojtěcha Duchoslava.

Radek Timoftej

Sobota 7. listopadu 2020 - 16:55

S krosnou až na Papuu

cestovatelská přednáška s environmentálním podtextem

BALI / NUSA PENIDA / LEMBONGAN / SULAWESI / ZÁPADNÍ PAPUA – RAJA AMPAT / JÁVA

Měsíční cesta s krosnou po ostrovech Indonésie, které zpočátku trochu zkomplikovalo masivní zemětřesení. Z turisty přesyceného Bali, přes ostrovy plné útesů, po klidné podhůří se silným genius loci a vyznavači animismu "Aluk to dolo". Putování krajinou vodních buvolů a pak skokem do poslední vesnice na téměř "zapomenutý ostrov" Waigeo plný papoušků kakadu, pitoreskních zoborožců a papuánských obyvatel. Tvrdý emoční názor při cestě zpět přes největší město Indonésie Jakartu.

Josef Borovka

Sobota 7. listopadu 2020 - 18:30

Lékařem na rovníku

Medicína v Evropě a medicína v chudých oblastech rovníkové Afriky. Dva diametrálně odlišné světy. Nemoci a příběhy, o kterých čteme pouze v knihách, jsou v zemích jako Keňa či Tanzanie denními záležitostmi. O své práci a příbězích svých pacientů z humanitárních misí promluví mladý lékař Josef Borovka.

Více informací o Josefovi naleznete na mzungu.webnode.cz/o-mn

Martin Půlpán - Lost Czech Man

Sobota 7. listopadu 2020 - 19:50

Hedvábná stezka - Pěšky a stopem z Evropy do Číny

Vydáme se za dobrodružstvím, které se dá zažít jen jednou za život. Tisíce kilometrů přes hory, moře i pouště po stopách dávných karavan. Z Turecka až do Číny po zemi a bez letadel! Dozvíte se vše o historii jednotlivých zemí, poznáte spoustu zajímavostí o národech žijících v těch nejzapadlejších koutech světa. Dostanete spoustu tipů, jak tuto stoletou karavanní stezku zdolat bezpečně na vlastní pěst. Přednáška je plná vtipných, ale i nebezpečných situací, překrásné architektury, ale i divokých hor a rozpálených pouští. Chybět nebude ani pořádná love story.

Více informací o Martinovi naleznete na www.lostczechman.com